Batman'dan Seslendik: Kayyum Halk İradesine Darbedir!

Sendikamız Genel Yönetim Kurulu belediyelere kayyum ataması ile ilgili Batman’da basın açıklaması yaptı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Sendikamız Genel Yönetim Kurulu’nun katıldığı basın açıklamasını Genel Başkanımız Remzi Çalışkan yaptı.

Çalışkan konuşmasındaDarbe; bir insanlık suçudur, halkın iradesine saldırıdır, halk iradesinin yok sayılmasıdır. Her türlü darbeye ve demokrasi dışı müdahale ve girişimlere karşı durmak görev ve sorumluluğumuzdur” dedi. "Meclis’i bombalayan, halkın üzerine ateş açan darbeciler hedeflerine ulaşamamışlardır bunun en önemli sebeplerinden birisi halkın hiçbir kesiminden destek görmemiş olmalarıdır" diyen Çalışkan, “Darbelerden en çok zarar görmüş bir sendika olarak darbe ve darbe girişimlerinin karşısında olduk olmaya da devam edeceğiz. Ancak, 15 Temmuz darbe girişimini bir lütuf gibi değerlendirip fırsata çevirmeye çalışmak asla kabul edilemez” dedi.

"Belediyelere kayyum atamak darbe dönemlerinin bir uygulamasıdır ve esasen halkın iradesine bir darbedir" diye devam eden Genel Başkanımız Remzi Çalışkan şu talepleri sıraladı;

  • OHAL kaldırılmalı, her türlü baskıcı otoriter politikalar son bulmalıdır.
  • Belediyelere Kayyum atanma uygulamasına son verilerek atanan kayyumlar yerine halkın seçmiş olduğu belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri görevlerine iade edilmelidir.
  • KHK’lar ile gerçekleştirilen antidemokratik bütün uygulamalar terk edilerek KHK’lar ile hukuksuz ve haksız bir şekilde işten atılanlar ve görevden uzaklaştırılanların görevleri iade edilmelidir.
  • Belediyelerde çalışan işçilere ve Sendikamızın üyelerine yönelik, işten çıkarma başta olmak üzere, baskı, tehdit, mobbing gibi uygulamalara asla yeltenilmemelidir.

İşçilerin işine ve örgütlülüğüne yönelik her türlü girişimin karşısında sessiz kalmayacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyoruz.

Basın açıklamasının metninin tamamına ulaşmak için tıklayınız.