İngiltere ve Finlandiya’da Akademisyenler Grevde

01/03/2018

İngiltere
İngiltere’de üniversite çalışanları sendikası (UCU) emeklilik yasasında yapılması planlanan değişiklikleri protesto etmek için 14 günlük grev ve eylem kararı aldı. Greve katıldığını açıklayan üniversite sayısı 60’ı geçti. Sendika, düzenleme hayata geçerse emekli aylıklarında 10 bin sterlin kadar bir kaybın olacağını söylüyor. Reuters’ın haberine göre 40’tan fazla üniversiteden 100 bini aşkın öğrenci de dilekçe ile bu mücadeleye destek verdi.
Grevler devam ederken 1 Mart günü akademisyenler, eğitmenler, üniversite çalışanları ve işçiler Londra’da parlamentoya yürüdü. İşveren grevin sonlandırılmasını istedi ancak sendika 5 Mart’ta dört günlük grev planlıyor.

Finlandiya
Finlandiya Helsinki Üniversitesi’nde yüzlerce öğretim üyesi ve üniversite çalışanı toplu sözleşme görüşmelerinde işverenin önerdiği ücret zammını yetersiz buldukları için greve gittiler. Finlandiya tarihinde ilk kez profesörler de greve katıldı. Eğer anlaşma sağlanamazsa 7 Mart’ta altı üniversite, 14 Mart’ta ise yedi üniversite daha greve katılacak. Diğer taraftan işverenler ise üniversiteye ayrılan bütçenin 2015 yılından bu yana 400 milyon Euro düştüğünü, bu nedenle sendikanın talep ettiği ücret zammının mümkün olmadığını ifade ediyor.