Yunanistan Genel Grevde!

12/01/2018

Yunanistan hükümeti pazartesi günü çalışma yaşamını derinden etkileyecek bir yasa tasarısını oylayacak. İşçilerin kazanımlarını ve sosyal haklarını gerileteceği düşünülen bu tasarıya karşı işçiler ve kamu emekçileri ülke çapında 24 saatlik grev başlattı. Sendikalar, söz konusu düzenlemenin grev hakkı başta olmak üzere anayasal güvence altındaki pek çok hakkı da ortadan kaldıracağını ifade ediyor.

GSEE sendikasının yaptığı açıklamalara göre bu değişiklik gelecekteki grevlerin yüzde 99’unu etkileyecek. Yunanistan’da ekonomik krizin başladığı 2010 yılından beri 50 genel grev engellendi.

Bugün, Başkent Atina’da metro, tramvay ve troley 24 saat boyunca sefer yapmayacak. Gemiler, limanda bağlı kalacak. Doktorların da katıldığı greve devlet memurları ise saat 12.00-15.00 arasında katıldı. Şehir merkezinde yapılan gösteri ve yürüyüşlere de 9 bin kadar kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Yunanistan’da genel grevlerin yaşamı felç etmesine sıklıkla tanık olunuyor. Ekonomik krizle uzun zamandır mücadele eden Yunanistan'da, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu tarafından dayatılan kemer sıkma politikaları sık sık gösterilerle de protesto ediliyor.