Yarınlar İçin Aydınlık Yollar İnşa Eden Bir Önder: Kemal Türkler

19/07/2022

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) kurucu başkanı ve Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler, bir suikast sonucu yaşamını yitireli 42 yıl oldu. 22 Temmuz 1980'de İstanbul Merter’deki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Türkler için de adalet sağlanmadı, katilleri cezalandırılmadı ve bu siyasi cinayetin de üzeri örtüldü. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle davanın ortadan kaldırılmasına karar verdi.

Kemal Türkler yaşadığı dönemde ve bugün hâlâ önemli bir işçi önderidir. Genel Başkanlığı döneminde işçi sınıfı tarihi açısından birçok ilke imza atmış, kararlı ve direngen tavrıyla onu katledenlerin korkularını körüklemiş, işçilere ise umut ve mücadele azmiyle örnek olmuştur. Ekonomik talep içermeyen ilk ve en büyük işçi eylemleri olarak tarihteki yerini alan 15-16 Haziran eylemlerinin yanı sıra, Devlet Güvenlik Mahkemeleri direnişleri, “Faşizme İhtar” gibi tarihe geçen eylemlere önderlik yapmıştır. Yine Türkiye’de ilk defa, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayısların kitlesel olarak Taksim Meydanı’nda kutlanmasına da öncülük etmiş, 1 Mayıs 1977 Mitinginde yüzbinlerce işçiyle birlikte Taksim’i işçi sınıfı adına 1 Mayıs Meydanı olarak ilan etmiştir. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin öncülü olan 24 Ocak Ekonomik Kararları'nın ilan edilmesiyle beraber işçi sınıfı üzerindeki baskıların artacağını öngörmüş ve “Bu kararları bizi yok etmeden uygulayamazlar” diyerek tavrını net olarak ortaya koymuştur.

Bu topraklarda karanlık güçler için kullanışlı bir susturma yöntemi olarak siyasi suikastlar, genellikle ülkenin daha özgür, demokratik, eşitlikçi ve adaletli bir ülke olması için mücadele edenlere karşı düzenlendi. İstediler ki kendileri gibi düşünmeyen herkes bu sindirme yöntemiyle sesini kessin, biat etsin, hak, hukuk eşitlik mücadelesi de yok olsun. Ama öyle olmadı, bugün Türkiye’nin her bir köşesinde hakları için mücadele eden emekçiler, işçiler, işçi önderlerinin mücadele mirasına sahip çıkıyor, bu mücadeleyi sürdürüyor. Bu toprakları ve alın terini sömürmek isteyenler karşısında, direniş her daim var olacak ve işçi sınıfı bu direnişin merkezinde yer almaya devam edecektir.

Kemal Türkler’in ve bütün sendikal önderlerimizin mücadelemizde yaşamaya devam eden mirasını büyütmek boynumuzun borcudur. Sendikal önderlerimizin amaçları ve hayalini kurdukları ülkeyi bizler kuracağız. Kemal Türkler’i bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyor, mücadeleyi büyütme sözümüzü yineliyoruz.