18.Genel Kurul Öncesi Son Başkanlar Kurulu Toplantımızı Gerçekleştirdik

18/07/2023

14-15 Temmuz 2023/Ankara

 Ankara’da iki gün süren ve 18. Genel Kurulumuz öncesindeki son Başkanlar Kurulu Toplantımızı 14-15 Temmuz 2023’te yaptık.

Genel Sekreterimiz Şükret Sevgener’in açış ve takdiminin ardından Genel Başkanımız Remzi Çalışkan’ın konuşmasıyla başlayan Başkanlar Kurulu Toplantısına örgütlü olduğumuz illerdeki bütün Şube Başkanlarımız katıldı.

Genel Başkanımız Remzi Çalışkan yaptığı konuşmaya Kurucu Genel Başkanımız Abdullah Baştürk ve yol arkadaşlarını anarak başladı. Genel-İş Sendikası’nın, DİSK’in en büyük sendikası ve öncüsü olma yolunda yaptıkları ve mücadelesine de değinen Genel Başkanımız Çalışkan mücadelenin dününün mirasının bugüne ve yarına aktarılması gerektiğini söyledi ve bu geleneğe her koşulda yaslanarak ilkelerimizi korumamızın önemini vurguladı.

Hafta başında yapmış olduğumuz iş bırakma eyleminde güçlü bir eylemlilik ve örgütlülük sağlamış olan Şube Başkanlarımıza teşekkür eden Çalışkan, “Cumhuriyet tarihinin en ağır koşullarını yaşadığımız bu süreçte yapmış olduğumuz iş bırakma eyleminin ezilen yok sayılan bütün toplum kesimlerine umut olduğu”nu belirtti. Seçim sonuçlarına, iktidar ve muhalefetin eksiklerine de değindiği konuşmasında “Genel-İş Sendikası olarak seçim sürecinde olduğu gibi her koşulda tüm Türkiye toplumu için üzerimize düşeni yaptık, yapıyoruz” dedi.

Çalışkan: “Ülkemiz demokrasisinin ağır bir yara aldığı, emek sömürüsünü artıran ekonomik krizin derinleştiği, seçim yenilgisiyle birlikte muhalefetin bir bütün olarak dağıldığı, halkın umudunu yitirdiği, ülkeden umudunu kesenlerin -özellikle gençlerin- ülkeyi terk etmek için yollar aradığı, işçilerin alım gücü ve ücretlerinin her geçen gün düştüğü bir dönemde Başkanlar Kurulumuzu gerçekleştiriyoruz. Bu süreci de işçi sınıfının tarihsel bilincine yaslanarak birlik ve dayanışmayla aşacağımıza inancım tamdır” dedi.

Çalışkan, konuşmasını şöyle noktaladı: “Bugüne kadar sadece işçi sınıfının geleceği için hem ekonomik hem demokratik mücadeleyi kendimize rehber edinmiş bir sendika olarak toplumsal her soruna karşı eşitlikten, adaletten, barıştan ve demokrasiden yana tutum aldık. Bundan sonra da her türlü sömürü karşısında tüm gücümüzle durmaya, bunun için de daha örgütlü ve daha güçlü bir Genel-İş’i hep birlikte büyütmeye devam edeceğiz”.

Genel Başkanımızın konuşmasının ardından Şube Başkanlarımızın ve Genel Yönetim Kurulu üyelerimizin sürece ilişkin birer konuşma gerçekleştirdiği toplantı, 15 Temmuz akşam saatlerine kadar devam etti.

Son olarak kapanış konuşması gerçekleştiren Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, “belediye işçilerinin hakları ve insanca yaşam koşulları talebiyle “AYAKTA” olduğunu ve belediye işçilerinin hakları için mücadeleyi büyüteceğimizi söyleyerek katılım, destek ve önerileri için Şube Başkanlarına teşekkür etti.