Demokrasi, Eşitlik ve Sağlık Barışla Gelecek

31/08/2020  

DİSK/Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın “1 Eylül Dünya Barış Günü” ile  İlgili Basın Açıklamasıdır.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ne yazık ki dünyamızı gittikçe daha fazla sarıp sarmalayan savaşların yıkıcı etkileri devam ediyor.

Covid-19 milyonlarca insanın hayatını tehdit ederken, savaşlar ve savaş tehditleri sürüyor. Covid-19 pandemisinin yıkıcı etkisi bile savaş tamtamlarının sesini kısmaya yetmedi, aksine arttırdı. Halbuki bu büyük insanlık krizi karşısında ne milyonları yok eden silahlar işe yaradı ne de güçlü ordular. Onca yoksulluğa rağmen ülke savunması gerekçesiyle, bütçesinin önemli bir bölümünü silaha yatıranlar şimdi Covid-19’a karşı halkı koruyamıyor.

İçinde bulunduğumuz coğrafyada; Suriye, Libya ve Yemen başta olmak üzere komşu ve bölge ülkelerde süren savaş ve çatışmadan dolayı on binlerce insan hayatını kaybediyor. Savaşlarda çocuklar katlediliyor, açlık ve sefalet artıyor, kadınlar istismara uğruyor, milyonlarca insan yerinden yurdundan olup zor şartlar altında sığınmacı olarak yaşıyor.

Savaş isteyenlerin tek derdi daha çok sömürüyle, daha çok kar elde etmek. Bunu ise düşmanlık ve nefret söylemleri ile yapıyorlar. İnsanlığın geleceğini tehdit eden bu savaş kışkırtıcılığını lanetliyoruz.

Dünya Barış Günü’nde ülkemizde barışın diliyle ve kardeşliğin umuduyla konuşulmasını isterdik ama her geçen gün gelen acı haberler barış ikliminin hâkim olmasını engelliyor.  

Barışa her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde, toplumsal barışa ve kardeşliğe karşı atılan kurşunlar, bombalar ve saldırılar karşısında durmak insani ve vicdani bir görevdir.

DİSK Genel-İş olarak şiddet yoluyla insanlarımızın yaşam hakkının ellerinden alınmasını asla kabul etmiyoruz. Kürt sorununun çözümünde, şiddetin, bombaların ve kurşunların yerini demokratik siyasetin alması gerektiğine inanıyoruz.  

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün bir başlangıç olmasını umut ederek, dünyada ve ülkemizde demokrasi ve barış iklimine geçilmesini, eşitlik ve kardeşliğin egemen olmasını istiyoruz.  

Bu umutla 1 Eylül Dünya Barış Günü’müz kutlu olsun.

 

1 Eylül Dünya Barış Günü Afişlerimiz

 

1 Eylül Dünya Barış Günü Afişlerimizi PDF formatında görüntülemek ve indirmek için tıklayın.

Demokrasi, Eşitlik ve Sağlık Barışla Gelecek