Sendikamızın Taşınmazına OHAL Hukuksuzluğu!

01/12/2016

BASIN AÇIKLAMASI

 

Basına ve Kamuoyuna

29 Kasım 2016 tarihli haberler ve haber bültenlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 1071 Malazgirt Bulvarı yolunun devamı kapsamında Dikmen Ata Mahallesi’nde yaptığı yıkımla ilgili Sendikamız hakkında kamuoyuna yanlış izlenim verecek bilgiler verilmiştir. Anılan haberler sendikamız ile görüşülmeden yapılmıştır. Bu nedenle haberlerdeki yanlış bilgileri düzeltme ihtiyacı doğmuştur:

  • Sendikamız arsamızın sınırları içinden geçen 1071 Malazgirt Bulvarını Sokullu Mahallesine bağlayacak imar düzenlemelerinin hiçbirine itiraz etmemiş, dava açmamıştır.
  • Söz konusu davalar imar düzenlemesinden önceki dönemde aynı gayrimenkulde hissedar konumunda olan diğer arsa sahipleri tarafından açılmıştır.
  • Haberlerde sendikamızın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bir gecekondu için 4,5 milyon istendiği ifade edilmiştir. Gayrimenkulün Sendikamıza ait bölümünün kamulaştırma sürecinde herhangi bir pazarlık söz konusu olmamış, Sendikamız tarafından bir fiyat teklifi yapılmamıştır. Konunun diğer hissedarlarla ilgili olduğunu sanmakla birlikte, belirtilen tutarların istenip istenmediği bilgimiz dışındadır.
  • Yapılan yıkım, kamulaştırma ile ilgili hukuksal prosedür devam ederken Olağanüstü Hal Yasası kapsamında Ankara Valiliği’nin kararına dayandırılmaktadır.
  • Sendikamız konuyu takip etmekte, izleyeceği yolla ilgili gerekli değerlendirmelerini sürdürmektedir.

Basın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

DİSK/Genel-İş Genel Yönetim Kurulu