Sendikamız İzmir Şubeleri: Kıdem Tazminatı Alınterimizdir, Geleceğimizdir, Dokunma!

Hükümetin kıdem tazminatını fona devretme çalışmalarına karşı Sendikamız İzmir Şubeleri, kentin 20 noktasında dev bir kampanya başlattı. ‘Kıdem Tazminatı Alınterimizdir, Geleceğimizdir, Dokunma!” başlığı ile süren kampanyada asılan afiş, dağıtılan bildiri, açılan imza stantları ve yapılan ziyaretlerle hükümetin kıdem tazminatını kaldırma planına karşı İzmir’de bulunan tüm emek ve demokrasi güçlerine birlikte mücadele çağrısında bulunuldu.

İzmirli işçi ve emekçilerin yanı sıra İzmir halkının da yoğun ilgi gösterdiği stantlarda kısa sürede binlerce imza toplandı. Toplanan imzalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilecek. Önümüzdeki günlerde de tüm hızıyla devam edecek kampanya sadece kentin merkezi noktalarında değil, işçilerin yaşam ve çalışma alanlarında da genişleyerek sürecek. İşçi havzalarının yoğun olduğu bölgeleri de kapsayarak sürecek kampanyanın devamında İzmir’in kent ve ilçe merkezlerinde yürüyüşler, basın açıklamaları ile kitlesel eylem ve etkinlikler düzenlenecek.

Kampanyayla ilgili açıklamada bulunan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, bugüne kadar birçok hükümetin kıdem tazminatına göz diktiğini ancak başarılı olamadığını hatırlatarak, Hükümetin kıdem tazminatını fona devretmeye hazırlandığını, bunu da tam bir aldatmaca olan ‘Bir gün bile çalışan kıdem tazminatı alacak’ yalanına sarılarak yaptığını ifade etti. Türkiye’de kurulu bir sosyal güvenlik sisteminin olduğunu ifade eden Sarı, denetimleri doğru yapılır, örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılırsa kıdem tazminatını herkesin alabileceğini ve böylelikle kayıt dışılığın da önlenmiş olacağını ifade etti.

Kasasında para kalmayan hükümetin son olarak gözünü kıdem tazminatına diktiğini dile getiren Sarı, “Hükümet buradaki parayı kendi çıkar kesimlerine dağıtacaktır. Biz cebimizdeki kıdem tazminatımızı, elimizdeki hakkımızı, kimseyi yar etmeyeceğiz. AKP, ‘cebinizdeki parayı alacağım’ diyor biz de ‘bunu vermeyeceğiz. Gel sıkıysa cebimizdeki parayı al’ diyoruz. Özelikle son günlerde Fransa işçi hareketinin verdiği mücadeleyi gördük. Biz Türkiye’deki işçi sınıfının da buna hazır olduğuna inanıyoruz” dedi. 

Türk-İş ve Hak-İş üyesi işçilere de çağrıda bulunan Sarı, Hükümetin sadece DİSK üyelerinin kıdem tazminatına göz dikmediğini, tüm çalışanların kıdem tazminatına göz diktiğini belirterek, “Türk-İş’in, Hak-İş’in tabanındaki arkadaşlarımıza diyoruz ki gelin birlik olalım, milyon olalım kıdem tazminatımıza dokundurtmayalım” çağrısında bulundu.

Sendikamız İzmir Şubeleri tarafından açılan bir standı ziyaret eden KESK İzmir Şubeler Platformu dönem Sözcüsü Hasan Ali Kılıç da yaşamın her alanında halka müdahale olduğunu belirterek, “İşçilerin kıdem tazminatına göz dikenler, kamu emekçilerin de iş güvencesini yok etmek istiyorlar. 657 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle birlikte bir memurun işi mülki amirin iki dudağı arasındadır. Mülki amir iş hakkını feshedebiliyor. Direnen, hak arayan, demokrasi talebinde yer alan insanların mücadelesinin önünü kesmeye çalışıyorlar. Bunun çözümü açık. Yıllardır her birimizin de dile getirdiği gibi işçilerin, memurların, işsizlerin, bütün ötekilerin bir araya gelerek sözlerini birleştirmesi ve ortak demokrasi mücadelesi vermesi gerekiyor” diye konuştu.

 
 
 

 

"Kıdem Tazminatı" konulu afişimiz

 

"Kıdem Tazminatı" konulu bildirimiz

Kıdem Tazminatı
Kıdem Tazminatına Dokunmayı Aklınızdan Bile Geçirmeyin!
Kıdem Tazminatı Hakkımıza Dokunma
Kıdem Tazminatı Nedir? Fona Devredilirse Ne Olacak?
Sendikamız İzmir Şubeleri: Kıdem Tazminatı Alınterimizdir, Geleceğimizdir, Dokunma!
Şubat 2016 Kıdem Tazminatı Raporumuz