EPSU, Sendikamızın Acil Çağrısı Üzerine IŞİD Terörünü Kınadı ve AB’ye Mektup Yazdı

Sendikamız üst kuruluşlarından Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu (EPSU), acil çağrımız üzerine IŞİD terörüne karşı farkındalık yaratılması ve ihtiyacı olanlara destek sağlanması konusunda uluslararası emek hareketiyle birlikte çalışacağını açıkladı ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi yazdığı mektubu internet sitesinde yayınladı.

Bilindiği üzere, Sendikamız 1 Ekim 2014 tarihinde EPSU üyesi Dev Sağlık-İş, Tüm Bel Sen, BES, ESM, SES ve Yapı Yol Sen ile beraber bir metin hazırlayarak EPSU’ya IŞİD terörü karşısında sessiz kalmaması, farkındalık yaratılması ve katledilen halklara destek sağlanması konusunda bir duyarlılık çağrısında bulunmuştu.
EPSU, 23 Ekim 2014 tarihinde internet sitesi üzerinden yayınladığı açıklama ile çağrımıza cevap vererek IŞİD terörü karşısında tavır almış ve bizlerle dayanışma içine girmiştir. EPSU ayrıca, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun IŞİD terörünü kınayan açıklamasını desteklemiş; Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi’ne bir mektup yazarak özellikle Türkiye’ye göçler ve yaşanan insanlık krizine karşı harekete geçmeye çağırmıştır.

EPSU’nun 23 Ekim 2014 tarihli açıklaması şöyledir:

“EPSU Kürt halkına yapılan katliamları kınamaktadır
EPSU, Suriye ve Irak’taki tüm kadın ve erkek işçileri ilgilendiren IŞİD terörü karşısında büyük bir endişe duymaktadır. IŞİD terörü, pek çok mültecinin Türkiye ve bölge ülkelere güvenlik gerekçeleriyle sığınmasına yol açmaktadır. DİSK’e ve KESK’e bağlı sendikalar ile Hizmet-İş ve Yol-İş Sendikaları, insanların etnik, dini ya da diğer nedenlerle uğradığı saldırıları kınamanın gerekliliğine dikkatimizi çekmiştir. Aynı zamanda diğer meslektaşlarımız da yardım çalışmalarında görevli işçilerin ve gazetecilerin öldürüldüğüne ilişkin bilgiler aktarmıştır.

EPSU, ETUC Yönetim Kurulu’nda kabul edilen ve saldırıları kınayarak sendikalar da dahil olmak üzere insani yardım ve destek sağlayanların haklarına saygı gösterilmesini talep eden açıklamayı desteklemiştir. İlk müdahale ve acil yardım ekipleri bu tür krizlerin ortasında kalmaktadır ve tüm hakları kendilerine sağlanmalıdır.
Bu konuda farkındalık yaratmak ve destek sağlamak için Kamu Hizmetleri Enternasyonali (PSI) ve küresel emek hareketi ile birlikte çalışacağız.”

EPSU’nun, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi’ne yazdığı mektuptan ilgili kısım ise şöyle:
“Sayın Yüksek Temsilci,
[…]

Suriye ve Irak’taki duruma dikkatinizi çekmek istiyorum.

Kendi tanımıyla “Irak Şam İslam Devleti”nin giderek yayılan terörü, bizi oldukça kaygılandırmaktadır. İnsanlar dini, etnik ve diğer sebeplerle öldürülmektedir. İşçilerin bu gibi durumlarda temsil edilebilmesi birtakım tehlikeleri de beraberinde getirir. Bu terör, Türkiye’deki 2 milyondan fazla sığınmacı da göz önüne alındığında bir insanlık krizine yol açmaktadır.

Ekte ETUC tarafından kabul edilmiş, EPSU ve Türk meslektaşlarımızca da desteklenmiş olan açıklama bilginize sunulmuştur.
Türkiye’deki sığınmacıların yaşadığı insanlık krizine ilişkin desteğinizi en iyi şekilde sürdürmenizi ve IŞİD terörüne karşı Avrupa Birliği’nin sesini yükseltmenizi talep ediyoruz. Ayrıca, Avrupa Komisyonu’ndan da insani mücadele veren işçilerin, ilk yardım çalışanlarının, sağlık hizmetlerinde çalışanların ve sürece dahil olan tüm diğer işçilerin haklarının garanti altına alınması konusunda güvence oluşturmaya çağırıyoruz. Söz konusu işçiler kaçmak yerine, çok tehlikeli ve zor koşullar altında işlerini yapmaktalar. Haklarına saygı gösterilmemesi, cesaret kırıcı olacaktır.

Uzun vadede, bölgenin barışa ve istikrara ihtiyacı vardır. Bu barış ve istikrar da demokrasi ve insan hakları değerlerini paylaşan tüm ülke ve kuruluşları kapsamalıdır.”

Sendikamız DİSK/Genel-İş ve diğer DİSK ve KESK’li EPSU üyesi sendikalar olarak EPSU’ya gönderdiğimiz 1 Ekim 2014 tarihli metne şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.genel-is.org.tr/?p=3092

Uluslararası İlişkiler
Terlikleri Kapınıza Bıraktırmayın!
Dünya Nüfusunun Yarısından Fazlası Ulusal Sosyal Korumadan Yoksun
EPSU: Kamuya Gereken Değer Yeniden Verilsin!
Gelecek Kamuda: Kamu Hizmetlerinin Demokratik Sahipliğine Doğru…
EPSU’dan Salgının Birinci Yılı Değerlendirmesi: “Kamu Hizmetlerine Yeniden Değer Verme İhtiyacı!”
PSI: Covid-19 Aşısı Ücretsiz Olmalı, Kârâ Öncelik Vermeyi Durdurun!
EPSU Yürütme Kurulu Toplantısına Katıldık
Romanya Metro İşçileri Sendikası’nın Genel Kurulu’na Katıldık
EPSU Bölge Toplantısı Moldova’da Yapıldı
ILO Türkiye Ofisi Tarafından Düzenlenen Çalıştaya Katıldık
İngiltere'nin En Büyük Kamu Hizmetleri Sendikasından İzmir Eylemimize Destek Mesajı
EPSU İzmir Eylemimizi Dayanışmayla Selamladı
Nitelikli Kamu Hizmetleri İçin Nitelikli İstihdam
Kâr Değil İnsan İçin PSI Kongresi’nde Olacağız
EPSU'dan Sendikamıza Ziyaret
EPSU Bölge Toplantısına Katıldık
Karbel Grevimize Uluslararası Dayanışma
EPSU Genel Sekreteri'nin Yeni Yıl Mesajı
Sendikamız EPSU Güney – Doğu Avrupa Bölge Toplantısı’na Katıldı
EPSU Toplu Pazarlık Konferansı'na Katıldık
25 Ülkeden Uzman ve Sendikacılarla “Kamu Hizmetlerinin Ticarileşmesine Hayır” Dedik
EPSU’nun Sendikamızın IŞİD Terörüne Duyarlılık Çağrısı ile AB’ye Yazdığı Mektuba Yanıt Geldi
EPSU YÖNETİM KURULU’NA KATILDIK
Sofya’da “KAMU İŞÇİLERİ İÇİN İNSANA YAKIŞIR İŞ” Dedik
EPSU, Sendikamızın Acil Çağrısı Üzerine IŞİD Terörünü Kınadı ve AB’ye Mektup Yazdı
EPSU ve PSI/EPSU: Katliamdan dolayı derin üzüntü ve sarsıntı içerisindeyiz!
Çatışmanın arasında kalan yaralıya yardım ettiği için tutuklanan Sendikamız Tunceli Şube Başkanı serbest bırakılsın!
Belediye hizmetleri tekrar belediyelere mi dönüyor?
EPSU Güney Doğu Avrupa Sendikaları Romanya’da Bir Araya Geldi
ILO Konferansına Katıldık: Kamu İşçilerine İnsana Yakışır İş İstiyoruz!
Kamu Hizmetleri Sendikaları Mülteci Hakları İçin Bir Arada
Kamu Hizmetleri Sendikaları Mülteci Hakları İçin Bir Arada
EPSU Güney Doğu Avrupa Sendikaları Romanya’da Bir Araya Geldi