Balıkesir/Ören Abdullah Baştürk Eğitim ve Dinlenme Tesisleri'ndeki Temsilci Eğitimleri Tamamlandı

Ören İşyeri Sendika Temsilcileri Eğitim Semineri 26 Eylül’de Balıkesir/Ören’de bulunan Abdullah Baştürk Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde başladı. Seminerimizin açış konuşmasını Genel Başkanımız Remzi Çalışkan yaptı. Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, emekçilere dayatılan bütün sömürü ve politikalara karşı kararlı bir mücadele izlemenin önemine vurgu yaparak, sendika olarak bütün işyerlerimizi her türlü sömürüye karşı bir direniş alanı haline getireceğimizi söyledi. Açılışın ikinci konuşmasını yapan Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül ise DİSK’in ve Genel-İş’in tarihinde direniş kesitlerini anımsatarak, içinden geçmekte olduğumuz sürecin tek kurtuluşunun emek hareketi olduğuna ve tarihimizin yol göstericiliğine dikkat çekti; işçi sınıfının öncülerinin her zamankinden çok cüret ve cesarete ihtiyacı olduğunu vurguladı.

İlk semineri Sendikamız Eğitim Daire Müdürü Faruk Özdemir verdi. Özdemir, “Genel-İş ve DİSK tarihi; sendikal anlayışı, işçi bilinci ve sendikal örgütlülük, temel işçi hakları-güvencesizlik ve işkolumuzun durumu” konularını anlattı. İlk günün öğleden sonraki oturumunda ise Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. M. Berkay Aydın, “Türkiye'de ve dünyada işçi sınıfının durumu ve değişen yapısı; ekonomik ve siyasal krizler; savaşlar, ırkçılığın yükselişi; göçler ve göçmen emeği” konularında bir sunum gerçekleştirdi. Birinci günün akşamında işsizlik ve güvencesizliği anlatan İspanyol işçi filmi “Güneşli Pazartesiler” filminin gösterimi yapıldı.

İkinci günün ilk sunumunu Sendikamız Örgütlenme Daire Müdürü Candan Er gerçekleştirdi. Er, “Dönemin örgütlenme dinamikleri ve örgütlenme stratejisi; temsilcilere düşen görev ve sorumluluklar” üzerinde durdu. Sabah oturumunun diğer sunumunu ise sendikamız Toplu Sözleşme Dairesi Uzmanı Engin Sezgin, “Toplu iş sözleşme düzeni; 6552 ile getirilen değişiklikler, kısıtlar ve olanaklar; ön açıcı emsaller” konularına odaklanarak gerçekleştirdi.

İkinci günün öğleden sonraki oturumunun ilk sunuşunu Araştırma Daire Müdürü Özgün Millioğulları Kaya, “İletişim ve sendikaya bağlılık” üzerine gerçekleştirdi. Ardından Sendikamız Eğitim Daire Uzmanı Gökhan Alpuğan, “Taşeron çalışanlarına kadro yalanı” başlığıyla bir sunum gerçekleştirdi. Sendikamız Eğitim Daire Uzmanı Pınar Abdal ise “Zorunlu bireysel emeklilik sistemi ve kamusal emeklilik sistemi” ile ilgili bilgi aktardı. Eğitimin son sunumunu ise Faruk Özdemir “Emek piyasasının esnekleştirilmesi ve araçları bağlamında Ulusal İstihdam Stratejisi: temel eksenleri ve amacı” başlığında yaptı. Sertifika töreninin ardından ilk grubun eğitimi sona ermiş oldu.

İlk grup eğitimine Diyarbakır 1 Nolu ve Ankara 1 Nolu Şubelerimiz; Van, Ağrı ve Hakkâri Şubelerimizden toplam 103 temsilci ve şube yöneticisi katıldı. Ören İşyeri Sendika Temsilcileri Eğitim Semineri bu yıl 9 grup ve 2 günlük seminerler şeklinde düzenlenecek. Eğitime yaklaşık 1000 temsilci ve şube yöneticisinin katılması planlanıyor.

Eğitim semineri programına ulaşmak için tıklayınız.

1. Grup Eğitimleri

       

        

        

 

2. Grup Eğitimleri

2. Grubun ilk eğitim günü Eğitim Dairesi Başkanı Mahmut Şengül'ün sunumu ile başladı. Daire müdürleri, uzman ve akademisyen sunumları ile devam eden eğitimlerimiz, İngiltere'de özel istihdam büroları ve göçmen emeğini konu alan "İşte Özgür Dünya" filminin gösterimi ve okuması ile tamamlandı. 2. Grup eğitimi Diyarbakır 2 Nolu, Zonguldak ve İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şubelerimizden 67 kişi ile yapıldı. Şırnak ve Batman şubelerimiz ise kayyum atamalarından kaynaklı eğitime katılım sağlayamadı.

   

   

   

 

3. Grup Eğitimleri

3. Grup eğitimleri, Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül ve Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı’nın konuşmaları ile başladı. Toplu iş sözleşmesi sunumunu Toplu Sözleşmeler Daire Müdürü Kemal Erbaşı yaptı. Daire müdürleri ve uzmanların yaptığı sunumlar sonrasında geçen ay kaybettiğimiz sanatçı Tarık Akan'ın anısına fabrika işçilerinin emek süreçlerini ve mücadelesini anlatan "Çark" filminin gösterimi ve okuması yapıldı. Ardından "Emeğin Geleceği" üzerine bir forum gerçekleştirildi. 3. Gruba Konya, Ankara 2 Nolu, Artvin ve İzmir 2 Nolu şubelerimizden 82 kişi katıldı. Mardin Şubemiz ise kayyum atamalarından kaynaklı eğitime katılamadı.

   

   

   

 

4. Grup Eğitimleri

4. Grup Eğitimleri Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül’ün yapmış olduğu sunum ile başladı. 2. günün son oturumunda Doç. Dr. Aynur Özuğurlu sunumu ile devam etti. Eğitime Tunceli, Trakya, Gaziantep  şubelerimizden 97 kişi katıldı.

       

 

5. Grup Eğitimleri

5. Grup eğitimleri, Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül ve Mali İşler Daire Başkanı Çetin Çalışkan’ın konuşmaları ile başladı.

Eğitime Çanakkale, İzmir 5 Nolu, Kayseri, Ankara 3 Nolu ve Anadolu Yakası 2 Nolu Şubeden toplam 116 kişi katıldı. Eğitimin ikinci gününün ilk sunumunu Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Coşkun yaptı. İlk günün akşamında Tarık Akan'ın anısına Çark filmi izlendi ve okuması yapıldı.

         

   

 

6. Grup Eğitimleri

6. Grup eğitimi, Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül'ün yapmış olduğu sunum ile başladı.

Eğitime Kocaeli, İstanbul Avrupa Yakası 1 Nolu, Bursa, İstanbul Konut İşçileri Şube ve İzmir 1 Nolu şubelerden 102 kişi katıldı.

  

  

  

 

7. Grup Eğitimleri

5. Grup eğitimleri, Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül ve Araştırma Daire Başkanı Mehmet Güleryüz’ün konuşmaları ile başladı.

Eğitime, Balıkesir, Adana, Hatay, İzmir 4 Nolu, İzmir 7 Nolu ve İstanbul 2 Nolu Şubelerden 102 kişi katıldı. Eğitimde Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. M. Berkay Aydın’da bir sunum yaptı.

   

   

   

8. Grup Eğitimleri

Eğitime, İzmir 3 Nolu, Mardin, Bandırma ve Antalya Şubelerden 93 kişi katıldı. Eğitimde Doç. Dr. Aynur Özuğurlu’da bir sunum gerçekleştirdi.

   

   

   

   

 

9. Grup Eğitimleri

Genel Başkan Remzi Çalışkan ve GYK üyelerinin de katıldığı son grup olan 9.Grup eğitimine İzmir 6 Nolu, İstanbul 3 Nolu ve Muğla Şubelerinden 78 kişi katıldı. Eğitimde A.Ü İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Çağrı Kaderoğlu Bulut’da bir sunum gerçekleştirdi.

Eğitimlerin tamamlanması sonrasında kapanış konuşması yapan Genel Başkan Remzi Çalışkan, emeğe yönelik saldırıların arttığı böylesi bir dönemde başarıyla gerçekleştirilen temsilci eğitimlerine katılan temsilcilerimize ve bu eğitimlere katılarak desteklerini esirgemeyen emek dostu akademisyenlere teşekkür etti.

   

   

   

   

   

   

Eğitim
2020 Kasım-Aralık Ayı Temsilciler Kurulu Eğitimleri
Ocak-Şubat 2020'de Şube Temsilciler Kurulu Eğitimleri
Kasım-Aralık 2019'da Şube Temsilciler Kurulu ve İşyeri Eğitimleri
Eylül - Ekim 2019 Eğitimlerinde Gündem
Temmuz-Ağustos 2019 Eğitimlerimiz
Kasım-Aralık Eğitimlerinde Gündem: Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz!
Eylül-Ekim 2018 Eğitimlerimiz
Kadro Hakkımız İçin Mücadeleye, Haklarımız İçin Eğitime Devam!
Kadro İstiyoruz, Alacağız!
Tunceli Şube’de Eğitim: OHAL’e Karşı Sendikal Mücadele
2017 Ören İşyeri Sendika Temsilcileri Eğitim Semineri Başarıyla Tamamlandı
Ören İşyeri Sendika Temsilcileri Eğitim Semineri “Yaşasın Onurlu Mücadelemiz” Şiarıyla Başladı
Farklı İşkolları ve Farkı Boyutlarıyla İşçinin Sağlığı ve Güvenliği
“Kamu Sektörü ve Genç İşçiler” Konulu PSI Konferansına Katıldık
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde İlk Eğitim
İstanbul Şubeleri Eğitimde Buluştu
“Emeğin Gündemi Konferansı”na Katıldık
Balıkesir/Ören Abdullah Baştürk Eğitim ve Dinlenme Tesisleri'ndeki Temsilci Eğitimleri Tamamlandı
O-HAL’de Eğitim!
Eğitim Çalışmalarımız Sürüyor…
Eğitim Seminerlerimiz Aralıksız Devam Ediyor
Sendikamız Eğitimlerinin Dördüncüsü İzmir’de Gerçekleştirildi
Bölgesel Kadro Ve Taşeron İşyerleri Eğitimleri: Bursa, Bandırma, Çanakkale Eğitimleri Gerçekleştirildi
Bölgesel Kadro Ve Taşeron İşyerleri Eğitimlerimizin İlki Gerçekleştirildi!
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın İşçi Eğitimi Başarıyla Tamamlandı
2014 Ören İşyeri Sendika Temsilcileri Eğitim Seminerleri Ders İçerikleri
Ankara 1 Nolu Şubemizde Eğitim Semineri Düzenlendi (21-22 Kasım 2013)
Ankara’da ve Antalya’da Eğitim Semineri Düzenlendi
İşyeri Sendika Temsilcileri Eğitimi Düzenlendi (16 Eylül-9 Ekim 2013)
Diyarbakır Şube'de Eğitim Semineri Düzenlendi
Balıkesir Ve Çanakkale Şubelerinde Eğitim Seminerleri Düzenlendi