Grev Bir Haktır Yasaklanamaz!

Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Mefar ilaç şirketinde alınan grev kararı 'genel sağlığı bozucu' nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi.

Kristal-İş Sendikası’nda örgütlü cam işçilerinin 24 Mayıs’ta başlatacağı grev ertelendi; yani yasaklandı. Uluslararası sözleşmelere, anayasaya, yasalara ve 2015 yılındaki Anayasa Mahkemesi kararına rağmen cam işçilerinin grevi bir kez daha ertelendi.

Grevin ertelenme nedeni bundan öncekilerde olduğu gibi, “milli güvenliğin tehlikeye girmesi” olarak gösterildi!

20 Mart günü Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Basisen Sendikası’nın Akbank’ta almış olduğu grev kararı, grev uygulamasına bile fırsat verilmeden ertelenmişti. Böylece AKP döneminde ertelenen grev sayısı 13’e ulaşırken grev hakkı gasp edilen işçi sayısı da 60 bine ulaştı.

Her ne kadar yasada ve Bakanlar Kurulu kararında “60 gün süre ile erteleme” öngörülse de 60 günün sonunda yasal olarak greve tekrar başlanamadığı ve halen uyuşmazlık var ise de zorunlu olarak Yüksek Hakem Kurulu’na gidildiği için erteleme kelimesi yerine tam anlamıyla bir yasaklamadan söz etmek gerekir.

Unutturmaya çalışsanız da biz hatırlatmaya devam edeceğiz. Grev bir HAKTIR!!