Çankaya Belediyesi ile Toplu İş Sözleşmesi Töreni

13/01/2023

Sendikamız ile Çankaya Belediyesi Çanpaş Personel AŞ Arasında Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Sendikamız ile Çankaya Belediyesi arasında yapılan toplu iş sözleşmesinin töreni Çankaya Belediyesine bağlı çalışan üyelerimizin yoğun katılımı ve büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Mühye Temizlik İşleri Şantiyesi’nde gerçekleşen törene, Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Sendikamızın Ankara 1 No.lu Şube Başkanı İsmail Yıldırım, 2 No.lu Şube Başkanı Turan Tibukoğlu ve CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım ile üyelerimiz katıldı.

Ankara 1 No.lu Şube Başkanı İsmail Yıldırım’ın açış konuşmasıyla başlayan törene büyük bir ilgi ve sevinç hakimdi. Şube Başkanı İsmail Yıldırım, bu sözleşmenin Türkiye’de belediye işçileri için imzalanan sözleşmeler arasında  öne çıktığını, büyük kazanımlar sağladığını ve bundan duydukları gururu dile getirdi.

Törende Genel Başkanımız Remzi Çalışkan bir konuşma yaparak öncelikle bu toplu iş sözleşmesine emeğiyle vesile olan ÇANPAŞ AŞ işçileri ve Ankara 1 No.lu Şube Başkanı İsmail Yıldırım başta olmak üzere katkı sunan herkese ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür etti. Çankaya Belediyesi ile imzalanan bu sözleşmenin, içeriği ve işçilere sağladığı kazanımları bakımından önemli olduğunu söyleyen Genel Başkanımız Çalışkan’ın konuşması işçilerin sözleşmeden duydukları memnuniyetten dolayı  “ işte sendika, işte sözleşme!” sloganlarıyla kesildi.

Genel Başkanımız konuşmasında ayrıca; “işçilerin her zaman daha fazlasını hak ettiğini, bunun için mücadeleye devam edeceğimizi ve belediye şirket işçilerinin kadro mücadelesini de kararlılıkla sürdüreceğimizi söyledi. Çalışkan, Cumhuriyet tarihinin en büyük siyasi ve ekonomik krizi içerisinde olduğumuzu ve bu koşulların en çok biz işçilerin yaşam koşullarını zorlaştırdığını ve emeğimizi hiçleştirdiğini dile getirdi. Genel Başkanımız, işçi sınıfının bu koşullara arkasını dönmesinin, duyarsız kalmasının mümkün olmadığını; adalet, hukuk ve demokrasi mücadelesinin emekçilerin mücadelesinin bir parçası olduğunu bir kez daha vurguladı. Bütün farklılıklarımıza rağmen emeğin birleştirici ve haklı gücüyle ülkemizin aydınlık geleceği için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ise şunları söyledi: “Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Bugün Çanpaş işçileri ve Çankaya Belediyesi ile Türkiye’deki KHK’yla taşerondan belediyeye geçen bütün işçiler için tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu tarihi bir toplu iş sözleşmesidir. Çünkü bu toplu sözleşmeyle artık “eşit işe eşit ücret”i zorunlu kılacak. Ayrım yapılmadan belediye işçileri eşit işe eşit ücret alacak. Bir işçi torunu ve yoldaşınız olarak hakkınızı teslim etmekten gurur ve onur duyuyorum”  dedi.

Tören başladığı gibi büyük bir memnuniyet ve coşkuyla sona erdi.