İzmir’de Toplu İş Sözleşmesi Coşkusu

18/05/2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Sendikamız DİSK/Genel-İş arasında İZELMAN ve İZENERJİ bünyesindeki toplam 18 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı.

İşçilerde büyük bir memnuniyet yaratan sözleşmenin imzalanması ardından başlayan Toplu İş Sözleşmesi Töreni büyük bir coşkuyla ve emekten yana eşit, özgür bir gelecek umuduyla gerçekleşti.

Törene DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Genel Sekreterimiz Şükret Sevgener, Eğitim Daire Başkanımız Aslı Oflaz Kaya, Örgütlenme Daire Başkanımız Ali Haydar Kara, DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri, İzmir 1 No.lu Şube Başkanı Engin Topal, 2 No.lu Şube Başkanı Ercan Gül, 3 No.lu Şube Başkanı Faruk Saral, 9 No.lu Şube Başkanı Sedat Kenar ile şube yöneticileri ve binlerce üyemiz katıldı.

Bayram havasında geçen imza töreninde işçiler “bir şey değişecek, her şey değişecek”, “birleşe birleşe kazanacağız”, “kıdem tazminatıma dokunma, alın terime dokunma” pankartları açtı. Ayrıca “inadına sendika, inadına DİSK”, “en büyük başkan bizim başkan” sloganları atıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu örgütlü mücadelenin önemli olduğuna değinerek, “Böyle bir sözleşmeyi bizlere, bütün ülkeye yaşattığınız için teşekkür ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde sendika, DİSK var. Türkiye'nin dört bir yanına baktığımızda siyasi iktidarın politikaları sonucu her şey işçilerin sendikalaşmasının, örgütlenmesinin önünde engeldir. Örgütlendiğiniz her yerde grev hakkımız fiilen ortadan kaldırıldı” dedi.

ÇALIŞKAN: EMEK EN YÜCE DEĞERDİR

Genel Başkanımız Remzi Çalışkan ise emeğin en yüce değer olduğunu vurgulayarak, “Bu zor süreçte emeğin yanında olan, emek dostu olan herkes bizim yol arkadaşımız. Öncelikli olan emekçilerin hakkıdır diyen emek dostu Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e teşekkür ediyorum. Demokrasi işçinin emeğidir. Tam da finaldeyiz. Aydınlık geleceğimiz için ekmeğimiz için var mıyız” dedi.

“HEPİMİZ ÇOK ŞANSLIYIZ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de bir konuşma yaparak; “Sizler sayesinde göreve geldiğimden beri kendimi patron gibi hissetmedim, hissettirmediniz. Bir yoldaş gibi gördünüz. Binlerce yoldaşım olduğunu görüyorum. Siz de çok şanslısınız. Çünkü arkanızda en güçlü, en köklü işçi örgütü var. Hepimiz çok şanslıyız. Ne mutlu bize bu kadar huzurla, güler yüzle, barış içerisinde, birbirimiz duyup dinleyerek, anlayarak, hakkını teslim ederek bir yol sürdürüyoruz” dedi.