Kadın Cinayetleri Politiktir!

01.03.2024

İstanbul Pendik'te yaşayan 35 yaşındaki Sevilay Karlı, 28 Şubat’ta boşandığı erkek ÜMİT KARLI tarafından 13 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Bu ülkede aynı gün, 8 kadın öldürüldü. Ümit Karlı, Kadıköy Belediyesinde temizlik işçisi ve üyelerimizle mesai yapmış bir katildir. Sevilay Karlı’nın canice öldürülmesinden büyük üzüntü duyuyor, kadına yönelik şiddetin kim ve nereden gelirse gelsin karşısında saf tuttuğumuzun kesin bir biçimde bilinmesini istiyoruz.

İktidarın yürütmüş olduğu kadın düşmanı, ayrımcı söylem ve politikaların bir sonucu olan ve toplumun her kesimini etkisi altına alan bu anlayış devam ettiği sürece kadınlar güvende değildir! İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmaması; ısrarlı takip, taciz ver şiddete maruz kalan Sevilay Karlı’yı da yaşamdan koparmış, katil her zamanki gibi amacına ulaşmıştır.

Sendikamızın bu durumu görmezden gelmesi, susması düşünülemez, bu davanın takipçisi olacak, kadınlara yöneltilen şiddetin seyircisi olmayacağız.

Kadın cinayetlerinde cinsiyetçi iyi hal, tahrik indirimi gibi uygulamalardan vazgeçilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.