Mücadelenin 61. Yılı: Daha Gidecek Çok Yolumuz Var

18/04/2023

22 Nisan 1962’de genel işler işkolunda faaliyet göstermek üzere kurulan ve ülkemizde emek adına kazanılmış her hakta katkısı bulunan sendikamız Genel-İş 61 yaşında!

Genel-İş, kurulduğu günden bu yana işçilerin hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için çalışmış; ülkemizin demokratik, adaletli ve hukukun üstünlüğünün korunduğu bir ülke olması için mücadele etmiştir. Şimdi de kararlılığımızdan asla taviz vermeden yaşanan bütün sıkıntılara, zorluklara ve saldırılara rağmen üye sayımızı her yıl katlayarak bugünlere gelmiş bu büyük ve onurlu ailenin sözcüsü konumundayız.

Emeğin hakları, işçilerin sosyal ve ekonomik koşulları ve bunların ön şartı olarak eşitlik demokrasi ve adalet için mücadelemizi ilk günkü gibi sürdürüyoruz. Geleceğin, işçi sınıfının ellerinde yükseleceğinin bilinci ve sorumluluğuyla hareket eden Genel-İş, sadece işçilerin değil tüm emekçilerin, kadınların, çocukların ve ötekileştirilen tüm kesimlerin haklarını savunuyor, onlar için sesini yükseltiyor.

Gençlerin geleceği, eşitlik mücadelesi veren kadınların talepleri, yoksullukla açlıkla sınanan yığınlar, yaşadığımız büyük depremde zarar gören kentlerdeki insanlarımız, sendikamız için hem mücadelenin hem de dayanışmanın gerekçesidir.

61 yıl önce kurulan, zor ve az gidilen yolları her koşulda taze ve umutlu adımlarla telaşa düşmeden yürüyen Genel-İş, bugün o günlerden aldığı güven ve verdiği mücadelenin haklılığıyla yürümeye devam ediyor. Genel-İş 61 yaşında, çok inatçı, çok umutlu, çok azimli; gidilecek yolları yapılacak işleri var; arkasında/yanında bütün bir işçi sınıfı var.