Kurucu Genel Başkanımız Abdullah Baştürk’ü Vefatının 31. Yıl Dönümünde Andık

21/12/2022

DİSK Genel Başkanı ve Sendikamızın Kurucu Genel Başkanı Abdullah Baştürk’ü vefatının 31. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlediğimiz törenle andık.

Abdullah Baştürk şahsında önderlerimiz, sınıf mücadelesinde yaşamını yitirenler ve iş cinayetlerinde kaybettiğimiz emekçiler için yapılan saygı duruşu ile başlayan anma törenine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, Eski DİSK Genel Başkanlarından Rıdvan Budak ve Süleyman Çelebi, Abdullah Baştürk’ün ailesi, DİSK’e bağlı sendikaların başkanları, genel merkez ve şube yöneticileriyle Sendikamız Araştırma Dairesi Başkanı Nevzat Karataş ile DİSK üyesi işçiler katıldı.

Anma töreninde konuşan Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, Abdullah Baştürk’ün Türkiye işçi sınıfının hak mücadelesine yapmış olduğu katkıya vurgu yaptı ve özetle şunları söyledi:

“Bugün burada büyük bir işçi önderini anıyoruz. Abdullah Baştürk, bizim için emek, fedakârlık ve direniş demektir. Ömür boyu sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya için bedel ödeyen işçi sınıfına mâl olmuş büyük bir önder olan Baştürk’e sorumluluğumuz büyüktür. 60 yıl önce sendikamızı kurarak belediye işçilerinin sendikal örgütlülüğe kavuşmasını sağlayan kişidir, Abdullah Baştürk. Çok zor dönemlerden geçen yaşamı ve mücadele mirası ile direnişi, bizim onun çizgisinde daha direngen ve mücadelede kararlı olmamızda itici bir güç ve dayanak olmuştur. Abdullah Baştürk, direndi, mücadele etti ve öncülük yaptı,12 Eylül zindanlarında bedel ödedi. Bütün mücadelesi sınıfsız sömürüsüz bir dünya ve işçilerin haklarını alabileceği bir düzen içindi. Bu yolda üzerine düşenin fazlasını yaptı, DİSK’in de en zor zamanlarında savunuculuğunu üstlendi. Abdullah Baştürk emek ve demokrasi mücadelemizde her zaman yaşayacaktır. 12 Eylül zindanında onurun, mücadelenin ve direnmenin simgesi olan Genel Başkanımız Abdullah Baştürk'ü saygı ve özlemle anıyoruz”.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Abdullah Baştürk’ü anarak başladığı konuşmasında bugün en fazla ihtiyaç duyduğumuz şeyin daha fazla yan yana gelmek olduğunu söyledi ve asgari ücretin belirlenmesindeki antidemokratik uygulamaları eleştirdi. “Cumhuriyet tarihinin en emek düşmanı, politikaların hayata geçirildiği bir dönemdeyiz” diyen Çerkezoğlu işçi sınıfının karar mekanizmalarından dışlandığını söyledi.

Kurucu Genel Başkanımız Abdullah Baştürk'ü anma töreni mezarına karanfillerin bırakılmasının ardından sona erdi.