Şişli Belediyesiyle Toplu İş Sözleşmesi İmzaladık

17.03.2024

Sendikamız ile Şişli Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı ve Şişli Belediyesi işçileri olan üyelerimizin yoğun katılımıyla Şişli Belediyesi ev sahipliğinde bir tören yapıldı.

2 bin 300’ü belediye iştiraklerinden Kent-Yol Kent Hizmetleri AŞ’de; 67’si de belediye kadrosunda olmak üzere toplam 2 bin 367 işçi için dün, Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde TİS imza töreni düzenlendi.

Törene DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, CHP Şişli Belediye Başkan Adayı Resul Emrah Şahan, TİS Daire Başkanımız Faruk Saral, İstanbul 3 No.lu Şube Başkanı Zeynel Yiğit ve Şube yönetimi, İstanbul Şube Başkanları ve yöneticileri ile temsilci ve üyelerimiz katıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, toplu iş sözleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında “DİSK’e ve Genel-İş Sendikasına sahip çıkan dayanışmayı büyüten Şişli Belediyesinin onurlu işçilerine” de özellikle teşekkür etti.

Çalışkan’ın sık sık “İNADINA SENDİKA İNADINA DİSK” sloganlarıyla bölünen konuşması özetle şöyleydi: “Emekten yana belediye ve belediye başkanlarından emeğimizin karşılığını alıyoruz ama yine de yeterli olmuyor, çünkü yaptığımız toplu sözleşmeler birkaç ay sonra enflasyon karşısında anlamını yitiriyor, ücretlerimiz eriyor, yoksullaşıyoruz. Bunu hak etmiyoruz, demokrasi emek mücadelesi veren toplumcu katılımcı özgürlükçü bir ülke mücadelesi de veriyoruz, emeğimizin hakkını da alacağız, ötekileştirilen tüm insanların haklarını da savunacağız. Bu ülke bizim ülkemiz, ezilen ayrıştırılan halkların, işçilerin emekçilerin yoksulların ülkesidir, mücadelemiz de ülkemiz içindir”.

Toplu iş sözleşmesi töreninde bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da emeğin hakları için mücadeleyi büyüten işçileri selamlayarak sözlerine başladı ve “Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin bir yol ayrımına geldiğini, geçmişte DİSK’i örgütleyen, sermayenin kuşatmasını kıran işçi sınıfının yeniden bu sorumluluğu alması gerektiği”ni vurguladı. Şişli işçilerinin bu bilinçle hareket etmesinden dolayı teşekkür etti ve toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını diledi. Sermayenin ve iktidarların bütün kuşatmalarına, saldırılarına karşı emeğimize, ekmeğimize memleketimize hep birlikte sahip çıkmak, bu sorumluluk bizlerin omuzundadır. Gelirde adalet için, vergide adalet için, ürettiğimiz değeri hakça paylaşmak için yürüyoruz. Yaşasın ülkenin aydınlık geleceğine doğru yürüyüşümüz" dedi.

İmza töreninde bir konuşma yapan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de “olanaklarımız ölçüsünde sizleri enflasyona yenik düşürmeyeceğim’ diye söz vermiştim, bu sözümü de gerçekleştirdiğime inanıyorum” dedi.